Botborg – Sydney, Australia – NOWnow festival

18 January 2006
Botborg in Sydney, Australia.

NOWnow festival

the NOW now festival, 2006
3 levels of spontaneous sound and cinema

OPENING NIGHT: WEDNESDAY 18 JAN

////////////////// LEVEL 2: MUSIC

8:00 Cor Fuhler, (Holland) solo piano

8:30 Oren Ambarchi, guitar
Martin Ng, electronics

9:00 Amanda Stewart, voice
Jim Denley, woodwinds
Milica Stefanovic, electric bass
Ian Peterise, baritone saxophone

BREAK

9:45 Tony Buck, percussion
Clare Cooper, Guzheng
Sean Baxter (Melbourne), percussion

10:15 En’tract by Rene Claire, France 1924
Live Sound track by Emily Morandini, laptop

10:30 ANTASTEN:
Josef Novotny (Vienna), electronics
Hannes Loschel (Vienna) piano & electronics

BREAK

11:00 Robin Fox, laser and laptop

11:30 (8 speaker event):
Phil Samartzis (Melbourne), field recordings
Joel Stern (Brisbane) field recordings
Camilla Hannan (Melbourne) field recordings
Inge Olmheim (Norway / Newtown), field recordings
Matt Earle (Blue Mountains), frogs
Joyce Hinterding, antennae
Anthony Magan, field recordings
Lawrence English (Brisbane) field recordings

////////////////// LEVEL 3: FILMS starting at 7pm sharp

Noh Cinema: The soundtracks of Teiji Ito and Toshi Ichiyanagi
Approx running time of screening ? 90 minutes

Arabesque for Kenneth Anger 5 minutes 1961 USA
Marie Menken; Music by Teiji Ito.

Bagatelle for Willard Maas 5 minutes 1961 USA
Marie Menken; Music by Teiji Ito.

Dwightianca 3 minutes 1959 USA
Marie Menken; Music by Teiji Ito.

Orgia 12 minutes 1967 USA
Willard Mass; Music by Teiji Ito.

Re-Born 9 minutes 1979 USA
Ian Hugo; Music by Teiji Ito.
Cast: Gusti Bagok, Yass Hakoshima, Anais Nin.

Meshes of the Afternoon 14 minutes 1943 USA
Maya Deren; Music by Teiji Ito.

Atman = Atomanu 12 minutes 1975 Japan
Directed by Toshio Matsumoto; music by Toshi Ichiyanagi

White 7 minutes 1969 Japan
Directed by Toshio Matsumoto; music by Toshi Ichiyanagi

////////////////// LEVEL 1: BAR / INSTALLATION

THURSDAY 19 JAN

Kris Wanders

////////////////// LEVEL 2: MUSIC

8:00 Robbie Avenaim, vibraphone
Dale Gorfinkel, microtonal vibraphone

8:25 THE DIGITS
Ben Byrne, laptop
Luke Callaghan, laptop
Alex Davies, laptop
Ivan Lisyak, laptop

8:50 PATERAS/BAXTER/BROWN (Melb)
Anthony Pateras, prepared piano
Sean Baxter, shit core percussion
Dave Brown, prepared guitar

BREAK

9:30 Peter Newman, laptop
Peter Newman, film

9:45 Natasha Anderson, bass & piccolo recorders.
Amanda Stewart, voice

BREAK

10:30 Xavier Charles, (France) clarinet
Jeff Henderson (NZ), baritone saxophone
Cor Fuhler, (Holland) piano
Tony Buck, percussion

11:00 Kris Wanders (Holland) tenor saxophone
Slawek Janicki (Poland) double bass
Alister Spence, piano
Toby Hall, drums

11:30 Thembi Soddell (Melb) laptop
Anthea Caddy, cello

////////////////// LEVEL 3: FILMS starting at 7pm sharp

Eccentricity, eyeballs and Magick and noise.
Approx running time of screening ? 70 minutes

The Cage Silent; 28 minutes 1947 USA
Directed by Sydney Peterson

Adventures of Jimmy 11 minutes 1950 USA
Directed by James Broughton

Ivor Paints Arf Arf 6 minutes 1998 Australia
Arthur Cantrill, Corinne Cantrill; Sound by Arf Arf.

De Da de Dum 19 minutes 1968 Australia
Garry Shead; Music by Pip Proud.
Cast: Pip Proud, Allison.

Invocation of My Demon Brother (Magick Lantern Cycle) 11 minutes 1969 USA
Directed by Kenneth Anger; Moog synthesiser music by Mick Jagger.

////////////////// LEVEL 1: BAR / INSTALLATION

LATE NIGHT ACTION: Musique Provocateur DJ Set

////////////////// SOUNDWALK (lead by Anthony Magen)

FRIDAY 20 JAN

////////////////// LEVEL 2: MUSIC

8:00 Josef Novotny (Vienna), electronics
Joel Stern (Brisbane), electronics
Michael Rodgers (USA) electronics / radio / guitar

8:30 Karen Booth, alto saxophone
Hannes Loschel (Vienna), piano
Peter Farrar, alto saxphone
Lawrence English (Brisbane) electronics

9:00 BOTBORG (Bris)
Scott Sinclair, guitar, electronics and visual manipulations
Joe Musgrove, electronics and visual manipulations

BREAK

9:45 Jim Denley, alto saxophone
Peter Blamey, mixing desk feedback
Jeff Henderson (NZ), baritone saxophone

10:10 ARTERY
Jon Rose, tenor and terror violins
Clayton Thomas, double bass and objects
Chris Abrahams, piano

10: 45 PITA
Peter Rehburg (UK), electronics

BREAK

11:30 THE SPLINTER ORCHESTRA
(55 piece extended version)
Woodwinds: Jim Denley, Peter Farrar, Karen Booth, Jeff Henderson, Lloyd Honeybrook, Ian Peterise, Matt Ottignon, Xavier Charles, Natasha Anderson, Tom Fielding,
Computers: Inge Olmheim, Shannon O’Neill, Robin Fox, Luke Callaghan, Emily Morandini, Ben Byrne, Alex Davies, Daniel Whiting. Brass: Stephen Moorley, Joe Derrick, Simon Ferenci,
Double bass: Clayton Thomas, Mike Majkowski, Slawek Janicki
Electric bass: Abel Cross, Milica Stefanovic
Guitars: Dave Brown, Michael Sheridan, Scott Sinclair, Michael Rodgers, Guzheng: Clare Cooper, Cello: Anthea Caddy, Electronics: Matt Earle, Josef Novotny, Adam Sussmann, Joel Stern, Camilla Hannan, Philip Samartzis, Paul Taylor, Martin Ng, Peter Blamey, Lawrence English. Field Recordings: Anthony Magan, Percussion: Robbie Avenaim, Sean Baxter, Tony Buck, Alex Masso Vibraphone: Dale Gorfinkel. Singing Saws: Jon Rose, Hollis Taylor Piano: Cor Fuhler, Hannes Loeschel. DX7: Chris Abrahams, Accordion: Monica Brooks, Voice: Amanda Stewart

////////////////// LEVEL 3: FILMS starting at 7pm sharp

Dialectics of Sound and Image
Approx running time of screening ? 80 minutes

Report 9 minutes 1964 USA
Sounds and images by Bruce Conner

Enthusiasm: The Donbass Symphony 67 minutes 1931 Soviet Union
Sound and Images by Dziga Vertov

////////////////// LEVEL 1: BAR / INSTALLATION

LATE NIGHT ACTION: DJ Ass Crack VS Toecutter
Janette Howard on the Wheels of Steele

SATURDAY 21 JAN

Monica Brooks

////////////////// LEVEL 2: MUSIC

8:00 ROD COOPER’S HAND MADE ENSEMBLE
Rod Cooper, Spoonbill & Ibis
Natasha Anderson, prepared piccolo recorder and bass recorder
Dale Gorfinkel, microtonal vibraphone
Rory Brown, prepared double bass
Dave Brown, prepared guitar and Rod Cooper made guitar
Mark Harwood ? Ibis Mark II

8:30 Erkki Velteim (Finland), viola
Robin Fox (Melbourne) live processing
Clayton Thomas, double bass

9:00 Wytcist (NZ) found super 8
Sam Hamilton (NZ) cello, electronics, guitar
Monica Brooks, accordion & electronics

BREAK

9:30 THE FAIR GOES
Shannon O’Neill, laptop
Gary Butler, guitar & toys & possible kitchen sink
Rik Rue, multiple recording devices

9:56 Xavier Charles (France) amplified objects
Clare Cooper, Guzheng
Chris Abrahams, DX7
Louise Currem, hand painted film

10:30 Martin Ng, electronics
Peter Rehburg (UK) laptop

BREAK

11:20 X WAVE

////////////////// LEVEL 3: FILMS starting at 7pm sharp

Synaesthesia, flickers, expanded film and visual music
Approx running time of screening ? 60 minutes

Begone Dull Care 8 minutes 1949 Canada
Norman McLaren; Music by Oscar Peterson Trio

Synchromy – Synchromie 8 minutes 1971 Canada
Film and music by Norman McLaren;

Down Wind 15 minutes 1972 USA
Made by Pat O’Neill; “noises” by Stan Levine

Dance Chromatic 7 minutes 1960 USA
Ed Emshwiller; Music by Lou Harrison.

An American Time Capsule 3 minutes 1968 USA
Directed by Charles Braverman; Music by Sandy Nelson.

The City 8 minutes 1970 Australia
Arthur Cantrill, Corinne Cantrill.

////////////////// LEVEL 1: BAR / INSTALLATION

LATE NIGHT ACTION: Brendan Walls DJ set
TOFUTRON / Frigid VS Unkle Ho!

18 January 2006 - Dates - Projects: Botborg, Art: Audio-visual, Performance.